Projekat „Zelena tranzicija – implementacija Direktive o industrijskim emisijama u Srbiji 2021-2027“ nastavlja se na prethodni projekat “Implementacija Direktive o industrijskim emisijama u Srbiji – IED Srbija” (“Further Implementation of the IE Directive in Serbia”). Projekat “Implementacija IPPC/IE direktive u postrojenjima za intenzivan uzgoj živine i svinja” (IPPC farme), im je prethodio i takođe je realizovan u okviru bilateralne saradnje sa Švedskom u partnerstvu sa nadležnim Ministarstvom.
Ostvareni rezultati obuhvataju brojna dostignuća na putu transpozicije i implementacije Direktive o industrijskim emisijama u Srbiji. Uspešno je dovršena priprema Specifičnog plana implementacije Direktive (DSIP) koji predstavlja deo Pregovaračke pozicije za Poglavlje 27 – životna sredina i klimatske promene u okviru Klastera 4 koji se odnosi na Zelenu agendu i održivu povezanost. Pružena je tehnička podrška nadležnim organima na svim nivoima u izradi nacrta integrisanih dozvola, kao i predstavnicima industrije u pripremi zahteva i ostale dokumentacije za integrisanu dozvolu. U okviru pomenutih projekata održane su i obuke za inspekciju zaštite životne sredine, uspostavljena je saradnja sa relevantnim institucijama koja omogućava ulaganja u čistije tehnologije i sprovođene su aktivnosti na podizanju svesti o zagađenju životne sredine.
Projekat “Implementacija Direktive o industrijskim emisijama u Srbiji – IED Srbija” realizovao je Tehnološko-metalurški fakultet, Univerziteta u Beogradu u periodu 2018 – 2021. godine.
Glavni cilj projekta bio je pružanje podrške operaterima u sektoru intenzivnog uzgoja i prehrambene industrije, koji zajedno predstavljaju polovinu IPPC postrojenja u Srbiji. Takođe, u sklopu procesa pridruživanja Srbije Evropskoj uniji, u okviru projekta pripremljen je Specifični plan implementacije za IE direktivu (Directive Specific Implementation Plan – DSIP) u saradnji sa Ministarstvom zaštite životne sredine, uključujući sva IPPC postrojenja i njihovu tehničku i finansijsku analizu u skladu sa zahtevima IE direktive.
Opšti cilj projekta “Implementacija Direktive o industrijskim emisijama u Srbiji” bio je podrška nadležnim organima i operaterima u Srbiji u implementaciji IE direktive kroz sveobuhvatnu analizu mera koje operateri treba da sprovedu kako bi se postigla potpuna usklađenost sa zahtevima direktive. Poseban akcenat bio je na smanjenju uticaja na životnu sredinu operatera u lancu prehrambene industrije kroz specifične mere koje se odnose na efikasno korišćenje energije i resursa i smanjenje nastajanja otpada. Pored toga, projekat je pružio podršku operaterima u unapređenju postojećih i uvođenju novih tehnologija sa ciljem usklađivanja njihovog poslovanja sa najboljim dostupnim tehnikama (BAT).
Projekat je realizovan u okviru četiri glavne komponente i niza različitih aktivnosti koje su uključivale sve relevantne zainteresovane strane:
- Priprema Specifičnog plana implementacije Direktive o industrijskim emisijama (Directive Specific Implementation Plan – DSIP) i zakonodavnog okvira u oblasti životne sredine vezano za implementaciju IED.
- Tehnička pomoć – direktna pomoć nadležnim organima i operaterima u lancu prehrambene industrije u procesu ishodovanja integrisanih dozvola kroz pripremu priručnika, zahteva i relevantnih planova i nacrta dozvola; stalna podrška operaterima (Help-desk).
- Promocija tehnološkog unapređenja – podsticanje saradnje između kompanija i Univerziteta sa ciljem promovisanja programa zaštite životne sredine, kao i usvajanje standarda EU i mogućnosti plasiranja na nova tržišta; podrška u pripremi predloga projekata vezano za transfer tehnologija.
- Podizanje svesti i jačanje kapaciteta – organizacija radionica, seminara i radnih grupa.
Prethodni projekat postigao je mnoge značajne rezultate na putu transpozicije i implementacije IED-a u Srbiji od kojih se ističu sledeći:
- Pripremljen je Specifični plan implementacije Direktive o industrijskim emisijama u Srbiji, u čijoj izradi je bilo uključeno 227 velikih industrijskih postrojenja. Za ova IPPC postrojenja urađena je analiza usaglašenosti sa najboljim dostupnim tehnikama i graničnim vrednostima emisija koje propisuje Direktiva, kao i analiza njihovih finansijskih mogućnosti da realizuju neophodne mere. Za 68 postrojenja su izrađene detaljna tehnička, finansijska i socio-ekonomska analiza koje će se koristiti u procesu pregovora sa EU kako bi se dobili dodatni rokovi za usklađivanje sa zahtevima Direktive.
- Izrađen je nacrt novog Zakona o integrisanom sprečavanju o kontroli zagađivanja životne sredine, sa bitnim izmenama u cilju pojednostavljenja postupka izdavanja dozvola i njegovog potpunog usklađivanja sa zahtevima Direktive.
- Pripremljeno je deset nacrta integrisanih dozvola za prehrambenu industriju (50% od ukupnog broja preduzeća iz oblasti prehrambene industrije koja podležu izdavanju integrisane dozvole), kao i deset nacrta integrisanih dozvola za farme. Od toga 5 dozvola je izdato od strane nadležnih organa (lokalnih samouprava) u toku realizacije projekta.
- Izrađen je Obrazac integrisane dozvole za sektor prehrambene industrije.
- Aktivnosti u okviru promocije inovacija u oblasti zaštite životne sredine bile su usmerene na podršku operaterima i drugim zainteresovanim stranama u identifikovanju mogućnosti finansiranja i pripremi projektnih predloga za podsticanje inovacija u oblasti zaštite životne sredine. Tri kompanije su dobile direktnu pomoć u pripremi aplikacija za pojedine grantove.
- Posebna pažnja bila je na komunikaciji i informisanju o Direktivi o industrijskim emisijama – Organizovano je jedno studijsko putovanje u inostranstvo, studentsko takmičenje, 22 radionice i tri konferencije na kojima je učestvovalo više od 1000 učesnika i pripremljeno je 9 priručnika i uputstava, 12 lifleta, 2 edukativna filma i 4 kratka videa.
Više o aktivnostima i rezultatima projekta IED srbija možete videti ovde.
Projekat „Implementacija IPPC/IE Direktive u postrojenjima za intenzivan uzgoj živine i svinja – IPPC farme“ realizovan je od strane Tehnološko-metalurškog fakulteta, Univerziteta u Beogradu u saradnji sa Ministarstvom poljoprivrede i zaštite životne sredine Republike Srbije, a uz finansijsku pomoć Švedske agencije za međunarodni razvoj i saradnju i podršku Ambasade Švedske u Beogradu, i trajao je dve godine (od aprila 2015. do aprila 2017. godine).
Opšti cilj projekta bio je pružanje podrške nadležnim organima u Srbiji i operaterima u procesu usvajanja održivog pristupa za sprovođenje IPPC/IE Direktive u objektima za intenzivan uzgoj svinja i živine, uzevši u obzir veze sa drugim direktivama i specifičnosti relevantnih postrojenja. Projekat je predložen uzimajući u obzir sve izazove sa kojima se suočavaju farme u izradi zahteva za IPPC dozvolu i ispunjenju zakonskih obaveza, kao i nadležni organi sa republičkog i lokalnog nivoa koji su zaduženi za izdavanje integrisanih dozvola
Projekat je realizovan kroz tri glavne komponente i niz različitih aktivnosti koje su okupile sve relevantne zainteresovane strane:
- Identifikacija veza između Direktive o industrijskim emisijama i drugih direktiva koje se konkretno odnose na intenzivni uzgoj, kao i analizu pravnih nedostataka u propisima Republike Srbije
- Poboljšanje kvaliteta zahteva koje su podneli operateri iz sektora intenzivnog uzgoja, poboljšanje kvaliteta dozvola koje izdaju jedinice lokalne samouprave i obezbeđivanje inspekcijskog nadzora u skladu sa Direktivom o industrijskim emisijama
- Unapređenje učešća javnosti i svesti o integrisanom sprečavanju i kontroli zagađivanja životne sredine kroz promotivne aktivnosti i informativne materijale.
Projekat „IPPC farme“ obuhvatao je celokupan proces od izrade zahteva za izdavanje dozvole (uključivanjem i radom sa farmama), preko izrade samih dozvola (rad sa nadležnim ministarstvom i opštinama), do inspekcijske kontrole poštovanja uslova iz dozvole (rad sa republičkom i lokalnom inspekcijom).
Najvažniji rezultati projekta:
- Usvojen je izmenjen Pravilnik o sadržini, izgledu i načinu popunjavanja zahteva za izdavanje integrisane dozvole („Službeni glasnik RS“, broj 32/16) – novi obrazac zahteva prilagođen je farmama.
- Revidirani su podaci o statusu zahteva i dozvola u sektoru intenzivnog uzgoja i lista farmi koje su u obavezi da dobiju dozvolu.
- Povećan je broj predatih zahteva za integrisanu dozvolu i poboljšan kvalitet predatih zahteva i prateće dokumentacije.
- Pripremljen je Priručnik o izradi zahteva za integrisanu dozvolu koji detaljno objašnjava kako popuniti zahtev i uraditi sve planove u okviru zahteva.
- Urađen je Priručnik za efikasno korišćenje energije na farmama za intezivan uzgoj živine i svinja.
- Izrađene su ček lista i upustvo za inspekciju zaštite životne sredine.
- Nacrt integrisane dozvole koji je urađen u okviru projekta je usvojen kao zvanična integrisana dozvola u Opštini Plandište. Postupak na osnovu pripremljenog nacrta je pokrenut za još dve farme.
Više o aktivnostima i rezultatima projekta IPPC farme možete videti ovde.