Treći sastanak radne grupe za izradu Specifičnog plana implementacije Direktive (DSIP) za Direktivu o sistemu trgovine emisijama gasova sa efektom staklene bašte (EU ETS) održan je 5. novembra 2024. godine u svečanoj sali Tehnološko-metalurškog fakulteta Univerziteta u Beogradu. Sastanak, organizovan od strane Ministarstva zaštite životne sredine u saradnji sa projektom IED Srbija, okupio je proširen sastav radne grupe, uključujući predstavnike operatera iz sektora mineralne i metalske industrije.
Učesnike je ispred Tehnološko-metalurškog fakulteta, Univerziteta u Beogradu, pozdravila novi dekan gospođa Mirjana Kijevčanin, a zatim se gospođa Sandra Lazić ispred Ministarstva zaštite životne sredine obratila članovima radne grupe i podsetila na ključne korake i strategije koje Republika Srbija treba da sprovede kako bi uskladila svoje zakonodavstvo sa zahtevima EU ETS Direktive.
Gospođa Silvija Zdravkova Bakardzhieva, međunarodni ekspert projekta IED Srbija, predstavila je zakonodavni i administrativni plan za implementaciju direktive, kojim se definišu potrebne izmene nacionalnog zakonodavstva u oblasti zaštite životne sredine, kao i potrebni resursi, obuke i dodatni kapaciteti koji će omogućiti uspešnu primenu ETS sistema u Srbiji. Finansijski aspekti primene EU ETS Direktive bili su u fokusu narednog izlaganja, u kojima je ekspert projekta IED Srbija Đorđe Mitrović analizirao potencijalne finansijske efekte njene primene.
Ključni tehnički ekspert projekta IED Srbija, Rikardo Kvađato (Riccardo Quaggiato), predstavio je mapu puta koja predviđa vremenski okvir za faznu implementaciju ETS sistema, s posebnim osvrtom na strategije koje će omogućiti efikasno i pravovremeno sprovođenje mera usaglašavanja sa zahtevima direktive.
Tokom diskusije, članovi radne grupe i predstavnici industrije razmenili su mišljenja o izazovima i mogućnostima koje donosi primena EU ETS Direktive, posebno u kontekstu CBAM mehanizma i njegovog uticaja na konkurentnost pojedinih industrijskih sektora. Potom je gospođa Sandra Dokić, državna sekretarka u Ministarstvu zaštite životne sredine, istakla značaj doprinosa svakog člana Radne grupe u pripremi DSIP-a za ETSD. Naime, implementacija ove Direktive je neophodan korak na putu pristupanja politikama EU u oblasti klimatskih promena, ali istovremeno predstavlja veliki finansijski teret za srpsku industriju, koji DSIP može olakšati sa odgovarajućim ekvivalentnim merama. Sastanak je zaključen dogovorom o daljim koracima u procesu implementacije direktive.