Nova Direktiva o industrijskim emisijama stupila na snagu

Nova Direktiva o industrijskim emisijama (IED 2.0) stupila je na snagu u nedelju, 4. avgusta 2024. godine. Ova direktiva, koja je ključni instrument EU za smanjenje zagađenja iz industrijskih postrojenja i farmi za intenzivan uzgoj živine i svinja, zamenjuje staru Direktivu 2010/75/EU. Njeni ciljevi su smanjenje emisija u vazduh, vodu i zemljište, kao i prevencija stvaranja otpada iz velikih industrijskih postrojenja i farmi.

Revidirana direktiva, u skladu sa ambicijama postavljenim Evropskim zelenim dogovorom, podstiče inovacije putem novoosnovanog Inovacionog centra za industrijsku transformaciju i emisije (INCITE), promoviše resursnu efikasnost i dekarbonizaciju, usmeravajući evropsku industriju ka cilju nultog zagađenja do 2050. godine.

Nova pravila uključuju strože granične vrednosti emisija u sve medije životne sredine. Očekuje se da će implementacija ove direktive smanjiti emisije ključnih zagađujućih supstanci, poput PM2.5, SO2, NOx i NMVOC (nemetanska isparljiva organska jedinjenja), za čak 40% u poređenju sa nivoima iz 2020. godine. Direktiva uvodi nova pravila za izdavanje dozvola i primenu Uredbe o portalu za industrijske emisije (IEPR), koja će omogućiti pristup javnosti informacijama od značaja i poboljšati izveštavanje. Takođe, revidirana direktiva uvodi strože kazne za prekršaje i povećava ovlašćenja za nadležne organe da obustave rad postrojenja koja nisu u skladu sa propisima. Po prvi put u zakonodavstvu EU, građanima se priznaje pravo na naknadu štete po zdravlje izazvanu ilegalnim zagađenjem.

IED 2.0 obuhvata i dodatne izvore zagađivanja, kao što su rudnici metala i proizvodnja baterija velikih razmera. Očekuje se da će uključivanje ovih sektora u delokrug direktive smanjiti njihov negativan uticaj na životnu sredinu, čime će se poboljšati javno prihvatanje i smanjiti investicioni rizici. Takođe, direktiva predviđa i usvajanje zaključaka o najboljim dostupnim tehnikama (BATC) za deponije otpada.

Države članice imaju 22 meseca da prenesu ove propise u svoje nacionalno zakonodavstvo, dok se očekuje da će nova pravila za farme stupiti na snagu između 2030. i 2032. godine, u zavisnosti od veličine. Izveštavanje o podacima na Portalu za industrijske emisije trebalo bi da počne 2028. godine.