Intervju sa gospodinom Romanom Ruđerijem, međunarodnim tehničkim ekspertom na projektu IED Srbija

Gospodin Romano Ruđeri je inženjer zaštite životne sredine sa doktoratom iz geoinženjerstva. Radi kao menadžer za zaštitu životne sredine u Regionalnoj agenciji za zaštitu životne sredine Sardinije (Italija), gde se bavi temama vezanim za inspekciju i izdavanje dozvola u oblasti zaštite životne sredine. Kao rukovodilac projekata u Mreži Evropske unije za primenu i sprovođenje zakona o životnoj sredini (IMPEL), angažovan je na projektima u oblasti primene Direktive o industrijskim emisijama, upravljanja otpadom i cirkularne ekonomije.

IED Srbija: Gospodine Ruđeri, možete li nam reći više o svom profesionalnom iskustvu, koje uključuje više od petnaest godina rada na mestu tehničkog službenika i menadžera za zaštitu životne sredine u EPA Sardinija, kao i o svom nezavisnom radu na poslovima eksperta za zaštitu životne sredine i konsultanta u oblastima upravljanja otpadom i cirkularne ekonomije?

Gospodin Romano RuđeriKarijeru sam započeo u EPA Sardinija radeći na izradi prvih IPPC dozvola u skladu sa sporazumom sa ostalim nadležnim organima. Tokom svoje karijere, stekao sam iskustvo u praćenju industrijskih aktivnosti radeći na različitom poslovima u okviru IPPC inspekcija i procena. Prošao sam kroz fazu rasta agencije, tokom koje je ona morala da se organizuje kako bi razvila procedure, strategije i kompetencije koje se odnose na faze obezbeđivanja usaglašenosti sa regulativom u oblasti integrisanog sprečavanja i kontrole zagađivanja životne sredine (IPPC).

Istovremeno, radio sam na pripremi IPPC dozvola na nivou Italije sa Nacionalnim institutom za zaštitu životne sredine i istraživanje (ISPRA). Takođe, više od 10 godina aktivno sam učestvovao u aktivnostima IMPEL mreže kao rukovodilac i koordinator projekata u oblasti IPPC i cirkularne ekonomije. U okviru ovih projekata izrađene su smernice za nadležne organe (npr. o cirkularnoj ekonomiji, inspekcijama u postrojenjima za tretman industrijskih otpadnih voda, monitoringu u IPPC postrojenjima, inspekcijama deponija, REACH & cirkularna ekonomija, itd.), a obavljane su i posete operaterima za upravljanje otpadom i IPPC/IED operaterima u različitim državama članicama. 

IED Srbija: Angažovani ste kao ekspert na projektu „Zelena tranzicija – implementacija Direktive o industrijskim emisijama u Srbiji 2021-2027“, gde ste prvenstveno uključeni u prenos znanja vašim srpskim kolegama kroz praktične obuke na terenu u oblasti sprovođenja IED-a. Možete li podeliti svoje utiske sa terena i najvažnije zaključke sa svoje nedavne misije u Srbiji?

Gospodin Romano RuđeriPrimena Direktive o industrijskim emisijama (IED) zahteva pre svega tehničku ekspertizu za sprovođenje inspekcija koje obuhvataju različite aspekte i uticaje na životnu sredinu. Važno je prepoznati značajne napore i napredak postignut u tom pogledu. Uprkos izazovima kao što su nedostatak osoblja i tehnički jaz između inspektora i operatera, kontinuirano se radi na poboljšanju sistema.

Inspektori pokazuju snažnu posvećenost unapređenju svojih veština kroz obuke koje su osmišljene da prevaziđu tehnički jaz i omoguće efikasno obavljanje njihovih dužnosti. Pored toga, čine se napori da se pronađe balans između kvantiteta i kvaliteta kontrolnih aktivnosti, sa sve većim naglaskom na profesionalnu obuku i razvoj.

Sveobuhvatna saradnja između nadležnih organa i operatera ukazuje na napredak ka postizanju ciljeva Direktive o industrijskim emisijama (IED). Projekat IED Srbija ima posebno važnu ulogu u tom pogledu jer organizuje sastanke između operatera, inspektora i izdavaoca dozvola, čime doprinosi uspešnijoj komunikaciji i razumevanju, unapređujući napore za postizanje bolje zaštite životne sredine i usaglašenosti sa Direktivom. Proaktivnim pristupom u rešavanju ovih izazova olakšava se tranzicija ka efikasnijoj zaštiti životne sredine i usklađivanju sa Direktivom.

IED Srbija: Kao rukovodilac projekata u IMPEL mreži, možete li nam objasniti šta je IMPEL i podeliti neke uvide o ključnim inicijativama i projektima koji se trenutno sprovode kako bi se unapredila usaglašenost i sprovođenje zakona u oblasti životne sredine među državama članicama?

Gospodin Romano RuđeriMreža Evropske unije za primenu i sprovođenje zakona o životnoj sredini (IMPEL) je međunarodno neprofitno udruženje nadležnih organa za zaštitu životne sredine država članica Evropske unije, zemalja koje su u procesu pristupanja i kandidature za EU, zemalja EEA i EFTA i potencijalnih kandidata za pridruživanje Evropskoj zajednici. IMPEL ima 59 članica iz 38 zemalja, uključujući Srbiju. 

Cilj IMPEL-a je da doprinese boljoj primeni zakona u oblasti životne sredine u Evropi, što uključuje izgradnju kapaciteta (uključujući organizovanje obuka), razmenu znanja i najboljih praksi, razvoj inovativnih alata, smernica i priručnika, kao i podršku razvoju kroz međusobnu saradnju. 

IMPEL pruža svojim članicama mogućnost pristupa stručnim licima koji svakodnevno sprovode praktičnu primenu i sprovođenje zakona. Radi se na projektima koji se odvijaju u okviru 5 ekspertskih timova: Voda i zemljište, Međusektorski alati i pristupi, Zaštita prirode, Otpad i TFS (Prekogranično kretanje otpada), Industrija i vazduh.